Diyet sürecimiz ne kadar sürer? Bir ayda ne kadar kilo veririm?

Diyet süreci tamamen kişiye göre değişir. Sizin cinsiyetiniz, kilonuz, hastalıklarınız, fiziksel aktiviteniz, daha önceki diyet süreciniz hepsi kilo verme sürecinizi etkileyecektir. Genel olarak sağlıklı bir şekilde kilo vermek için bir ayda mevcut kilonuzun %5’ini vermeniz yeterlidir.

Diyet yaparken spor yapmak zorunda mıyım?

Egzersiz yapmak kalp ve damar hastalıkları, kolesterol, diyabet, insülin direnci gibi bir çok hastalığın önlenmesi ve tedavisinde rol oynamaktadır. Dünya Sağlık Örgütünün tavsiyesine göre sağlıklı bir yaşam için haftada en az 150 dakika orta yoğunlukta egzersiz yapılmalıdır. Fakat fiziksel bir engeliniz varsa sadece diyetle de istediğiniz kiloya ulaşabilirsiniz. Fakat süreç sizin için daha uzun olacaktır. Bu yüzden sadece diyet yaparken değil sağlıklı bir yaşam için de hareket etmek oldukça önemlidir.

Yağ yaktıran besin var mıdır?

Her besinin bir kalori değeri vardır. Tek başına yağ yakımı sağlayan bir besin olmamasına rağmen metabolizmayı hızlandırarak yağ yakımına yardımcı olan besinler vardır. Kahve, yeşil çay, ananas, kırmızı biber, salatalık, maydanoz, limon, zencefil, zerdeçal, baharat gibi besinler hem düşük kalorili olmaları nedeniyle hem de vücuttan su atılmasına katkı sağladıkları için kilo vermenize yardımcı olacaktır.

Diyette su içmek neden bu kadar önemlidir?

İnsan vücudunun; beyninin %75’i, kanının % 92’si, kaslarının %75’i ve kemiklerinin %22’sinin sudan oluştuğunu göz önünde bulundurursak metabolizmanın en önemli ihtiyacının su olduğunu anlayabiliriz. Yeterli su tüketmeyen bireylerde metabolizmada yavaşlama, yorgunluk, kandaki sıvı azalmasına bağlı olarak kan akışının azalması ve kan basıncının artması, cilt problemleri, kolesterol, sindirim bozuklukları, mesane ve böbrek problemleri, kabızlık, eklem ağrıları ve metabolik hızın düşmesine bağlı olarak kilo artışı görülebilir.