Su Ayak İzi

Su ayak izi tatlı su kullanımının bir göstergesidir. Yalnızca üretici ve tüketici olarak kullandığımız suyu değil aynı zamanda dolaylı olarak tükettiğimiz su kullanımının da toplamıdır. Tüketilen, buharlaşan ve kirlenen suyun hacminin ölçülmesi ile bulunur.
Ete dayalı diyetlerin su ayak izi vejetaryen diyetlere göre daha fazladır. Dana etinin su ayak izi kalori başına (10.19 L/kcal) tahıllardan (0.51 L/kcal) 20 kat, kurubaklagillerden ise 6 kat daha fazladır. Tahıllar kıyaslandığında su ayak izi mısır için en düşük (1222 m3/ton), pirinç için orta (1664 m3/ton) ve buğday için en yüksek (1827 m3/ton) bulunmuştur.
İstanbul ve Ankara’nın da içinde bulunduğu Akdeniz ülkelerinde bulunan 13 farklı ilde yapılan araştırmanın sonucuna göre Akdeniz diyetinin, su ayak izi bakımından daha az olumsuz etkilediği saptanmıştır. Gelecek nesillere güvenli ve yaşanabilecek bir dünya bırakmak için Akdeniz diyeti, hem sağlık üzerine olan olumlu etkileri hem de düşük su ayak izi nedeniyle daha fazla benimsenmelidir.

Önerilen makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.