Laktoz İntoleransı

Dünya nüfusunun yüzde 70’inde laktaz enzimi yetersizliği görülmektedir ve nüfusun büyük kısmını etkilemektedir. Laktaz enzimi eksiği; laktoz intoleransına ve laktozunn emilimine engel olmaktadır. Laktoz intoleransı olan kişilerin vücutlarında laktozu (süt şekeri) sindirmekte görevli olan laktaz enzimi yetersizdir.
Bu yüzden aşağıdaki sindirim problemlerine neden olabilir.
•Karın ağrısı
•İshal
•Mide bulantısı
•Gaz ve şişkinlik
Doğuştan laktaz eksikliğine sahip bebeklerde anne sütü dahil olmak üzere süt ve süt ürünleri hayatlarını tehdit edecek boyutta ishallere neden olmaktadır. Bu yüzden laktoz içermeyen mamalar ile beslenmelidirler.

Laktoz intoleransı olan yetişkinlerin günlük 18 grama kadar, bir oturuşta ise 12 grama kadar (1 su bardağı süt) laktozu tolere edebileceği düşünülmektedir. Semptomların şiddeti, ne kadar laktozu tolere edebileceğiniz ve ne kadar tükettiğinize bağlı olarak değişmektedir.

Laktoz intoleransınız varsa beslenmenizde bunlara dikkat etmeniz gerekir:
-Laktozsuz süt, laktozsuz yoğurt, laktozsuz peynir veya sert peynirleri tüketin.
-Süt, yoğurt haline getirilirken laktoz miktarında ortalama %20 kadar bir azalma olmaktadır. Böylece yoğurtta daha az laktoz bulunmaktadır. Tolerans seviyenize göre süt yerine yoğurdu tercih edin.
-İnek, keçi, koyun sütü yerine bitkisel kaynaklı sütleri tercih edin.
-Süt dışındaki kalsiyum kaynaklarının tüketimini arttırın. (yeşil yapraklı sebzeler, brokoli, pekmez, kurubaklagiller, kuru meyveler, badem, fındık, fıstık, portakal, çilek)

Önerilen makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.